Allah sabradenlerle beraberdir.
Reklam

ŞİMDİ BİZ Mİ ORUCU TUTTUK ORUÇ MU BİZİ TUTTU BELLİ OLACAK 4.5.2022 Çarşamba-Yeşilyurt/MALATYA

PDFYazdıre-Posta

Elhamdülillah bizler 2 Nisan’dan şeytan ve nefsimizle başladığımız mücadeleyi herkes kendi penceresinde orucunu tutup bitirdi. Allah nasip etti bu imtihanımızı 2 Mayıs 2022 Pazartesi günü bayram ederek

sonlandırdık.

Ramazan orucunun başlamasıyla beraber insanları tıpkı liselerdeki mevcut bölümlere göre SAYISALCI, SÖZELCİ VE EŞİT AĞIRLIKÇI OLARAK üçe ayrıldığı gibi ben de Ramazan Orucunu tutanları Aynı Sayısalcı, sözelci ve Özelci diye üçe ayırdım.

Mevcut Lise programlarında sayısal bölüm var. Bu bölümde okuyan öğrenciler Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji dersleri görürler. Bunlar genellikle rakamlarla, deneylerle ders çalışırlar. Ramazan orucu tutan sayısalcılar ise; “Bu Ramazan ayında şu kadar Tespih çekeceğim, şu kadar hatip okuyacağım diye bir plan yaparak oruçlarını tutarlar.

Mevcut Lise programlarında Sözel bölüm var. Bu bölümde okuyan öğrenciler Edebiyat, Tarih, Coğrafya müzik ve benzeri dersleri okurlar. Bunların rakamlarla pek işi olmaz. Sözel Oruçlular ise; “Ben ramazanda Şu şu camilere gidip şu şu hocaları dinleyeceğim. Ramazan boyunca şunları yaptım. Bundan sonra da şunları yapacağım” diye yaptıkları ibadeti herkese anlatırlar.

Mevcut Lise programlarında Eşit ağırlık bölüm var. Bu bölümde okuyan öğrenciler hem Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji dersleri hem de Edebiyat, Tarih, Coğrafya görürler. İşte Ramazan orucunda bunları karşılığı ÖZELCİLERDİR. Bunlar Kaal (Söz) ehli değil Hal ehlidirler. Bunlar geceleri kaim (ayakta uyanık olarak geçirirler) Gündüzleri Saim (oruçlu)’dirler. Zati bunlar Ramazan orucundan önce de halleri aşağı yukarı böyleydi.

Şimdi bu üç kısmı kısaca anlattıktan sonra Ramazan Bayramından sonra bakacağız ki bunların hangileri oruç tuttu? Hangileri sadece aç kaldı? Eğer bir Müslüman Ramazan orucundan önce Namazını ihmal ediyor, zenginse zekâtını tam olarak hesaplayıp vermiyor, komşu şerrinden emin değil, eliyle diliyle insanlara zarar veriyorken Ramazan Bayramından sonra onlara kaldığı yerde devam ediyorsa o kişi hiç kusura bakmasın O oruç tuttuğunu sanmasına rağmen ORUÇ ONU TUTMAMIŞTIR. Ramazan ayı boyunca namazını kılıp teravihle tamamlayıp gece de Teeccüd namazına devam ederken Bayram günü de bayram namazını kıldıktan sonra hepsini caminin kapısından bırakarak eski haline devam ediyorsa Yani Ramazan orucunu gelmeden önce ne hal üzereyse Bayramdan sonra aynı hal üzere kaldığı yerde devam ediyorsa o orucun manevi atmosferine girmeden çıkmış demektir.

Ramazan ayı boyunca hep dua etmiş olmakla beraber hiç dua almamış kırık gönülleri onarmaya yardımcı olmamışsa hiç kimse yine kusura bakmasın o sadece sözel orucu tutmuştur. Yani şeklen oruç tutmuştur.

Hani Tabakhane de çalışan kimse hiç elini deriye vermese bile onun üstü deri kokar. Aynı şekilde kozmetik dükkânında çalışan kimse satılan kozmetiklerden hiçbirisini kullanmasa bile onun üstü esans gibi kokar. Sözel orucunu tutanın durumu Tabakhane de çalışan insana benzediği gibi HAL ORUCUNU TUTANIN DURUMU DA kozmetik dükkânında çalışan kişiye benzer. Yani o kişi orucun manevi atmosferine girip kazanç elde etmiştir.

Hani geçmişte birisi bayram alış-verişi için çarşıya gitmeden önce hocasına "Üstadım” dedim, “Bayrama ne alayım?”

Hocası ona:“Birkaç piri fâniden gönül, birkaç çocuktan gülücük, alabilirsen birkaç fakirden de dua al.” Diye tembih etmişti.

İşte ben bütün bunlara rağmen Müslümanların Ramazan Bayramınızı en içten dileklerimle tebrik ediyorum. Mübarek bayramın, birlik, beraberlik ve kardeşliğimize, İslam âleminin huzur ve selâmetine, insanlığın kurtuluş ve hidayetine vesile olmasını Yüce Rabbimden niyaz ederim. Rabbim bizleri nice sağlıklı, huzurlu bayramlara ulaştırsın… Rabbim gerçek Oruç tutup gerçek bayram edenlerden eylesin. BAKİ selam ve dualarımla