Allah sabradenlerle beraberdir.
Reklam

RAMAZAN ORUCUNU NELER BOZAR NELER BOZMAZ (1) 27.3.2022 Pazar-Yeşilyurt/ MALATYA

PDFYazdıre-Posta

Muhterem okuyucularım! Hepinizin bildiği gibi ramazanın gölgesi üstümüze düştü. Ben bu yazımda Ramazan orucunu neler bozar neler bozmaz? Derken ilmihallerde yazılı olan Ramazanın Şartları, Ramazan

orucunu bozan, bozmayan haller ile oruç bozulduktan sonra orucu bozanın yapması gereken işlemleri anlatacak değilim.

Çünkü geçen hafta çarşıya gittiğimde çarşı esnafı para kazanmak için zaten Ramazan orucuna hazırlık yapıp Hurmalar, güllaç tatlıları ve envai çeşit malzemeleri dükkânların önündeki vitrine servis etmişlerdi.

Bu sene DİB 2022 yılında verilmesi gereken Fıtır sadakasının fiyatını zaten 15 gün önce açıkladı. Diğer taraftan ramazan orucunda lüks otel ve restoranılar iftar yemeklerinin fiyatlarını açıkladılar. Turizm bölgelerindeki işletmeler Bu Ramazan ayında Pandemi dolayısıyla işlerin durgunluğunu Ramazan orucu sebebiyle gelecek iftar yemekleri sayesinde bir nebze olsun gidereceklerini söylediler.

Allah nasip ederse Pazartesiden itibaren televizyonlarda “ramazan orucun “sırasında sahurda neler yersek acıkmayız. Neler yersek acıkırız la ilgili diyetisyenler bütün kanallarda uzun uzun anlatıp dururlar.

Ramazanın gelmesiyle her televizyon kanalında Ramazan ile ilgili sohbet yapan ilahiyatçıları görürüz. Onlar uzun uzun Orucun şartlarını, orucun sünnetlerini, orucu bozan ve bozmayan halleri sanki hiç kitaplarda yazılı değilmiş yeni bilgi gibi anlatıp duracaklar. Halbuki ramazan orucu başlarken duvar takvimlerimizde bile bu bilgiler geniş bir şekilde anlatılır.

Diğer taraftan Ramazandan ramazana ekranda endam gösteren din adamı kılıklı diz adamı müsveddeleri programlara, gazete ve dergilerle ile sosyal medyada yok oruç şu saatten başlar İftar bu saatte başlar. Kimisi “her gün 30 dakika, kimisi 50 dakika” kimisi de bir Ramazan ayı boyunca toplamda bu kadar fazla oruç tutuyoruz” Diye açıklama yaparlar.

Bunlar sözde insanları bilgilendirdikleri sanarken bunlar toplumda nasıl bir bilgi kirliliği oluşturduklarının farkında bile değillerdir. Onlar için önemli olan yaptıkları her program karşılığında kalevi bir ücret alıp kasasını doldurmak kesesini şişirmek olur.

Bütün bu bilgileri verdikten sonra ben de Ramazan orucuyla ilgili anlatılması gerekirken anlatılmayanları anlatmaya çalışacağım.

EUZÜBİLLAHİMİNEŞŞEYTANİRRACÎM BİSMİLLAHİRRAMANİRRAHİM

Elhamdü lillahi Rabbil âlemin. Vel akibetü lil müttakin. Vela udvane illa alez zalimin. Vessalatu vesselamu ala resülina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ecmein.

Ey istediğini istediğine istediği anda veren ve istediği anda alma kudretine sahip olan yüce ALLAH’IM,

Ey dualara icabet eden, bize şahdamarımızdan daha yakın olan, esirgeyen, bağışlayan, lütfeden ALLAH’IM.” Dedikten sonra hasbel kader Ramazan orucuna başka bir açıdan bakarak bir şeyle yazmaya başlayacağım. Şimdi Ramazan ayı ve bu ayda tutacağımız oruç üzerinde bir takım açıklamalar yapayım inşallah.

Bugüne kadar Ramazan orucuyla ilgili yapılan sohbetlerde hep işin teknik yönleri anlatılıyordu. Ben de geçmişte çoğu zaman böyle yapmıştım. Yüce Rabbimiz huzur, sağlık ve sıhhat içerisinde çok yaklaştığımız Ramazan ayına ulaşıp Orucu tutup gerçek bayram edenlerden eylesin inşallah. Âmin.

Rabbim tutacağımız orucu en güzel şekilde anlamayı idrak edip ders almayı nasip ve müyesser eylesin. Âmin.

Ramazan orucuyla ilgili olarak yapılan sohbetlerde genelde; “NELER ORUCU BOZAR? Diye söze başlarlar. Hâlbuki Orun neleri bozduğunu Peygamber Efendimiz (SAV) 1400 sene önce bize haber vermiştir. Biz nelerin orucunu bozuğundan ziyade insanlığımızı neler bozar? Diye söze başlamalıyız. Bugün iki kişi yan yana geldiğinde toplumun bozulduğundan bahsedip dururlar. Ama din görevlilerimiz bile bozulan insanlığımızı Oruç tutarak nasıl tamir ederiz? Başlığı hiç mi hiç konuşulmaz.

Ramazanın içindeki kavramlar bile başlı başına özgün kavramlardır. Her biri bozulan insanlığımızı tamir etmek için başlı başına bir yön tayin eder. Yani bizi bambaşka bir boyuta bambaşka bir yöne taşır.

Mesela Oruç Kur’an-ı Kerim’de SAVM kelimesi olarak geçer. SAVM kelimesinin Arapça anlamı YÜKSELMEK demektir. Yani insan Oruç tutarak insanlık kalitesi yükseltmesi gerekiyor. Farklı farklı boyutlara bizim çıkmamızı işaret ediyor. Tek boyutta kalmayın diyor.

İFTAR; FITRAT kökünde gelir. Unuttuğunuz kirlettiğimiz bir türlü dönemediğimiz Fıtratımıza bir dönün demektir. İftar bize İnsanın özünü insan olmanın aslını yakalayın diyor.(DEVAMI VAR İNŞALLAH)