Allah sabradenlerle beraberdir.
Reklam

HAYALİMDEKİ İTFAİYE ÇAVUŞU (!!!!) 21.2.2021 Pazartesi-Yeşilyurt /MALATYA

PDFYazdıre-Posta

İnsanlar hayallerinde, hülyalarında ve rüyalarında hep iyi şeyler görüp sevinmek isterler. Genelde hayallerinde, hülyalarında ve rüyalarında gördükleri iyi şeyleri anlatırlar. Ama kötü şeyleri anlatmak şöyle dursun onları hatırlamak bile istemezler.

İşte ben bugün size hayalimde kötü olarak canlanan bir hayali anlatmak istiyorum. İşte hayalim:

Hemen hemen her tarafı denizle çevrili çok geniş bir arazi üzerine kurulu çok eski bir konak hayalimde canlandı. Bu konakta babaanneler, anneanneler, analar, babalar, kardeşler, halalar, teyzeler, damatlar ve çocukları hep beraber yaşıyorlarmış. Derken zaman gelmiş gün dönmüş bu konaktaki durumlar değişmiş. Bu konağın babaanneleri ile anneanneleri vefat etmişler. Erkekler savaşta şehid olmuşlar. Konak eski haşmet ve heybetini kaybetmiş. Hâsılı kelam konakta kala kala bir kaynana, dul bir gelin ve bekâr bir kız kalmış.

Kaynana, gelin ve bekâr kız bu konakta hayatlarını devam ettirirlerken birgün konakta hiç beklenmedik bir yangın çıkmış. Yangını söndürmeye gelen görevliler yangının büyüklüğünü görünce birden bire ne yapacaklarını şaşırmışlar. Yangını söndürmeye çalışmak yerine seyretmeye başlamışken aralarındaki gözü pek bir itfaiye çavuşu hemen ileri atılarak konağa girmiş. Konakta yaşayan Kaynana, gelin ve bekâr kızı son anda yanmaktan kurtarmış. Aile kendilerini kurtaran itfaiye çavuşuna teşekkür etmiş, minnettar olmuş. Derken zaman geçtikçe bu aile ile itfaiye çavuşu arasında bir dostluk oluşmuş. Dostluklar çok samimi bir şekilde devam edip gitmiş.

Aile itfaiye çavuşu gördükçe saygı göstermiş. Minnettarlıklarını ifade etmişler. İtfaiye çavuşunun hayalinde hiç iyi şeyler geçmezmiş. İtfaiye çavuşu hayalindeki hinlikleri gerçekleştirmek için fırsat kollayıp dururken ailede bir yemek daveti almış. Bu yemek daveti sayesinde itfaiye çavuşu şartların oluştuğunu düşünerek yemeğe giderken bir büyük şişe rakı alarak gitmiş. Akşam olup yemek sofraya gelince itfaiye çavuşu bir taraftan yemek yerken diğer taraftan da şişeyi açmış ufak ufak içmeye başlamış. Yemeğin ortasında evdeki Kaynana, gelin ve bekâr kıza da içmelerini söylemiş. Onlar başta her ne kadar reddetmişlerse de geçmişte itfaiye çavuşunun kendilerine yaptığı iyiliği düşünerek birer kadehte bir şey olmaz diye içmişler. Tabi daha önce konakta böyle şeyler bilinmediği için hepsi sarhoş olmuş. İtfaiye çavuşu her zaman içtiği için sarhoş olmamış. Bu meret şişeden durduğu gibi mide de durmuyor.

İtfaiye çavuşu Dallas dizisindeki Baby gibi sarhoş olan ve kendini kaybeden kaynana, gelin ve bekâr kıza tecavüz ettikten sonra evden ayrılmış. Aile üstünde sarhoşluğu atınca kandırıldıklarının farkına varmışlar ama iş işten çoktan geçmiş. Böyle perme perişan bir halde iken birkaç gün sonra itfaiye çavuşunu görmüşler ve:

-Keşki sen bizi o yangından kurtarmasaydın da biz yansaydık ta böyle ırzımıza geçmeseydin, daha iyi olurdu diyerek itfaiye çavuşunu lanetlemişler. Aile fertleri bu rezalete daha fazla dayanamayarak intihar etmiş. Konakta bilinmeyen bir sebeple çıkan yangın sonucu külle buz olup yok olmuş.

Hayal dedik ya hepsi güzel olmuyor. Çoğu zaman böyle kötü de oluyor. Sizi üzdüysem özür dilerim. Elimde değil. Ben ne yapayım. Hayal işte. Bugün de bunu tahayyül etti. Benim hayalim böyle canlandırdı. Ya bu hayal değilde gerçek olsaydı o zaman vay bana vaylar bana olurdu! Ne yazık ki bu gerçek. Hani eski bir türkü vardı. O türkü “Hayallar gerçek olsa…” diye başlıyordu. SELAM ve dua ile.

ÖNEMLİ NOT: “HAYALİMDEKİ İTFAİYE ÇAVUŞUN” yerine MONARK’I koyarak okuyun.