Allah sabradenlerle beraberdir.
Reklam

TÜRKIYE’DE YABANCILARA EN ÇOK TOPRAK HANGI IKTIDARLAR ZAMANINDA SATILMIŞTIR? 4.1.2022 Salı-Yeşilyurt/MALATYA

PDFYazdıre-Posta

Ak Parti iktidara geldikten birkaç sene sonra o günkü muhalifler milletin hassa olduğu konulardan birisi olan yabancılara toprak satışının yapılmasıdır. Dolayısıyla o yıllarda görev yaptığım lisede öğretmenler odasında muhalif görüşteki öğretmenler sık sık; “Bu iktidar özelleştirme adı altında

ülkeyi parsel parsel satarak heba ediyorlar.” Diye ortaya laf atıp dururlardı. Benim elimde Türkiye’de yıllara göre iktidarların yabancılara sattığını gösteren ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nde alınmış bir belge vardı.

Onlar konuştuktan sonra ben de onların yanına gider ve “Bakın hakikaten ülkeyi parsel parsel sattıklarını gösteren belge” diyerek bu yazının olduğu çıktıyı okumaları için onlara uzatırdım. Onlar konuşmalarına dayanak olacak bir belge sanarak hemen alıp okumaya başlarlardı. Biraz okuduktan sonra yüzleri kızarır vakit kaybetmeden hemen derse giderlerdi. Yazı şöyleydi;

“EN ÇOK TOPRAK, CHP VE DSP İKTİDARLARINDA SATILMIŞ”

DSP'nin kurucu genel başkanı Rahşan Ecevit, önceki gün seçim ittifakı için bir araya gelen CHP ve DSP'ye ilginç bir çağrı yaptı. Rahşan Hanım, bu partilerin iktidara geldiğinde yabancılara toprak satışını durdurmasını istedi.

Ancak tapu bilgileri farklı bir tablo ortaya koyuyor. CHP, iktidarları döneminde sattığı 70 bin dönümlük alanla 'en çok toprak satan parti' unvanına sahip. DSP de 57. hükümet döneminde iktidarın büyük ortağı olarak 9 bin dönümlük araziyi yabancılara satmış. CHP ve DSP'deki Bülent Ecevit başbakanlığı dönemlerinde satılan toprağın miktarı 38 bin dönüm. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nün 2006 sonu verilerine göre, Cumhuriyet döneminde 181 milyon metrekare genişliğindeki toplam 65 bin gayrimenkul yabancılara satıldı. En çok satış, 70 milyon metrekare alanla suçlayan CHP'nin iktidarları döneminde gerçekleşti. Bugüne kadar yabancılara hangi yıl ne kadar satış yapıldığına ilişkin veriler incelendiğinde, CHP'nin tek parti döneminde 41 milyon metrekare, Bülent Ecevit başbakanlığında iktidar olduğu çok partili dönemlerde 29 milyon metrekare taşınmaz malı yabancı uyruklu şahıs veya şirketlere sattığı görülüyor. 57. hükümet döneminde satılan topraklarla birlikte, Bülent Ecevit'in başbakanlık yaptığı dönemlerde toplam 38 bin dönüm arazi yabancıların eline geçti. Ankara 20 Mayıs 2007

Aradan 15 sene geçtikten sonra güya AK Parti sözüm ona Yeniçağ gazetesi 1 Ocak 2022 Cumartesi günü 82 puntoda “Parsel parsel satıp ülkeyi heba ettiler” Yeniçağ bu başlığı atarda Milli Gazete ondan geri durur mu? Milli Gazete de 1 Ocak 2022 Cumartesi günü 82 puntoda şöyle bir haberle çıkmıştı; “Petrole yapılan zamlarla ilgili olarak “ İNSAF EDİN ARTIK ”başlığıyla çıkmıştı.

EVET, BİRİLERİNİN İNSAF ETMESİ GEREKİYOR. Ama insaf etmesi bence AK Parti iktidarı değildir. İnsaf etmesi gerekenlerin başında CHP ile ona payanda olanların yapması gerekir. Çünkü dünya da savaşı kazandığı halde toprak kaybeden tek ülke ve ülkenin tek temsilcisi olan CHP’dir.

İttihad ve Terakki Koca sultan Abdulhamid Han Hazretlerini Tahttan indirdikleri zaman Osmanlı Devletinin 7 milyon Km2 toprağı vardı. Koskoca devletin topraklarının büyük bir kısmını hiç savaşmadan verdiler. Mesela Avrupa’daki topraklarımız gibi.458 sene kaldığımız Avrupa’daki toprakları savaşmadan 158 günde geri çekilerek kaybettik.

28 Ocak 1920 Tarihinde Misak-ı Milli ilan edilerek kabul edilmiş. Buna göre MİSAK-I Milli sınırları içinde yer alan Kars, Ardahan dışında kalan Batı Trakya, On İki Ada, Batum Halep Vilayeti Musul Vilayeti Deyr-i Zor Sancağı ile Kıbrıs’a ne oldu? Buralar kimin iktidarında kimlere peşkeş çekildi?

Her fırsatta Lozan bu millete zafer olarak anlatılıyor. Bu nasıl bir zafer ki bu anlaşmanın sonunda kaybettiğimiz toprakların üzerine Türkiye dahil 63 ülke kurulmuş. Savaşarak kazandığımız bu toprakları barış adı altında kaybetmişiz. Türkiye cumhuriyeti kurulmadan önce Sultan 2. Abdülhamid Han Hazretlerinin padişahlığı zamanında 7 milyon KM2 toprağımız varken Cumhuriyetin ilanından sonra elimizde 782 bin KM2 kalmış. Geriye 7 milyon KM2 toprağın 6.218.000 Km2 buhar olup uçmuş. Ve bize yıllarca bu zafer diye anlatılmış bizde hiç düşünmeden taşınmadan bunları dinlemişiz.

Ne yazık ki bunca toprağımızı kaybedenler üstüne üstlük mevcut iktidarı ülkeyi parsel parsel sattığını ileri sürerek derhal iktidardan ayrılmasını söyleyip duruyorlar.

BRE GAFİLLER! HAKİKATI BAYILTIP IRZINA GEÇEN SEFİLLER! 6.218.000 Km2 TOPRAĞI SATTIĞINIZ YETMİYORMUŞ GİBİ BİR DE UTANMADAN SIKILMADAN 64,9 Km2 lik Batum’u Ruslara, 12 adayı deniz kuvvetlerimiz yok diyerek Yunanistan’a bedava meccanen veren CHP zihniyeti vermiştir. Bu yetmemiş olacak ki Misak-ı Milli sınırları dahilinde bizim olan ve şuanda dünyanın en kaliteli petrol ve büyük rezerve sahip olan Halep, Kerkük ve Musul 1946 yılında 500 bin dolara sözde Cumhuriyetin ikinci adamı olan İsmet İnönü tarafından satılmıştır. 1946 yılında 500 Bin dolara satılan Halep’in yüzölçümü 190 km², Musul’un yüzölçümü 180 km², Kerkük’ün Yüzölçümü 9679 km²’dır. Şimdi bunları topladığımızda CHP iktidarı zamanında 6.218.000 Km2 toprak verdiği yetmemiş olacak ki daha sonra Oniki adalar hariç toplamda 10.113,9 Km2 toprağımızı yabancılara peşkeş çekmiştir.

Bu tarihi bilgileri yazmadan önce size ; “Aşağıdaki iktidarlar zamanında en çok toprak hangi iktidar zamanında satılmıştır? A) CHP, B)DSP, C) ANAP, D) AK PARTİ” diye sorsaydım. Eminim ki hepiniz doğru olarak D şıkkını işaretlerdiniz.

AK Parti  toprak satmadığı gibi karşılıklı mübadele usulüyle özelleştirme yapmıştır. Ayrıca Libya ile yapılan deniz saha anlaşmasıyla "MAVİ VATAN" diye bir vatan sayesinde 462 bin km2 deniz mili saha kazandırmıştır. Bu da topraklarımızın yarısından fazla bir sahaya denk geliyor. Şimdi bu Mıgırdıç’ın torunlarının her fırsatta AK Parti ülkeyi sattı” demelerinin altındaki gerçeği anladınız mı?

Şimdi ben “her fırsatta yakın tarihimizden başlayarak okuyup öğrenmeye devam edin. Milli Eğitim öğrencilerimize Dünü öğreterek öbür güne doğru tarihe yolculuk yapması gerekir” Cümlesini boşuna tekrarlayıp durmuyorum. SELAM VE DUA İLE.