Allah sabradenlerle beraberdir.
Reklam

RAMAZAN BAYRAMI TEBRİĞİ 12.5.2021 Çarşamba-Yeşilyurt/MALATYA

PDFYazdıre-Posta

Bayram, zihnin, kalbin ve dilin orucunun tutulduğu mübarek ayı Ramazanın coşkulu bayramı, Hoş geldin! Bayramın mübarek olsun, Türkiye.. Bayramınız mübarek olsun topraklarındaki ve kalplerindeki düşmanın ağır baskısından acı çeken, ama yine de hakkından gelenler.. Bayramın mübarek olsun FİLİSTİNLİ- Bayramınız mübarek olsun.

GAZZELİ, Bayramınız mübarek olsun. Suriyeli, Bayramınız mübarek olsun Guantanamo. Bayramın mübarek olsun Ebu Garib. Bayramınız mübarek olsun, hapishane ve hücredekiler. Bayramın mübarek olsun Kudüs'ün taşları. Bayramın mübarek olsun yetim çocuk. Bayramın mübarek olsun savaşın yıkıcı hayatındaki sabırlı eş. Bayramın mübarek olsun, ailesi için feryat eden, aç yatan, endişeyle gezen, ama kalbi zengin ve onurlu fakir adam. Bayramınız mübarek olsun çocuklarına dudağında her daim mübarek bir dua mırıldanan yaşlı ve sakatlar.. Bayramın mübarek olsun varlığını Allah yolunda hesapsız sarf eden zengin kişi. Bayramınız mübarek olsun, birbirini yalnız Allah için seven arkadaşlar.. Bayramınız mübarek olsun unutulmuşlar, bayramınız mübarek olsun mahrum kalmışlar, bayramınız mübarek olsun direnenler, bayramınız mübarek olsun. Yeryüzündeki her bir Müslüman’a, Bayramın mübarek olsun!

Bu bayram, bir taraftan açlık, susuzluk, kıtlık ve yokluk varken diğer taraftan başına tonlarca bomba yağarken oruç tutanların bayramıdır. Bu bayram 3-4 yaşında çocuğuyla beraber bombardıman altında çaresiz olarak BABASININ TEKRARLADIĞI “ALLAHU EKBER! ALLAHU EKBAR-LA İLAHE İLLALLAH- LA İLAHE İLLALLAH” DİYEN GAZZELİ VE SURİYELİLERİN BAYRAMIDIR. ONUN İÇİN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN! Onlarki canları ve mallarını CENNET karşılığı Allah’a satanlardır. İşte gerçek bayram budur. Onun için onların bayramını tebrik ediyorum. Ve onlara Rabbimizin deyimiyle; “tübtüm leküm” diyerek tekrar bayramlarını tebrik ediyorum. Onların dertleriyle hemhal olmuş ruhen orada dolaşmış Müslümanların da Bayramını tebrik ediyorum.

Bayram, insan ruhunun dinginliğe ulaşabilmesidir. Bayram, vuslata erebilen insanın sürekli olarak hissedeceği ve yaşayacağı derinlerden gelen bir huzurdur. Hakikatin tecelli ettiği bir bayrama ulaşmadan insanın bu dünyada ve ahirette huzura erebilmesi mümkün müdür?

Bayram, insanlarla birlikte aynı heyecanı yaşamak, hüznün içine bir tebessüm yerleştirmek ve yorgun yüreklere zarif bir cümle sunmaktır. Hayatın karmaşası içinde güzel günlerde ilâhi bir nefes almaktır bayram.

Dünyayı örten bembeyaz kar gibidir bayram. Olup biten her şey bir anda unutulur ve dünyamız bayramla güzelleşir. Dünyamızın var oluş serüveni içerisinde belki de en çok bugün bayramlara ihtiyacımız vardır. Çünkü bayram bizlere güler yüzlü olmamızı ve herkesi kucaklamamızı hatırlatır; gülümsemenin yüzün değil, kalbin bir davranışı olduğunu öğretir.

Bayram insan ruhunun dinginliğe ulaşabilmesidir. Bayram, vuslata erebilen insanın sürekli olarak hissedeceği ve yaşayacağı derinlerden gelen bir huzurdur. Bayramı bayram yapabilenler, Allah katında yüce makamlara ermiş kişilerdir. Hakikatin tecelli ettiği bir bayrama ulaşmadan insanın bu dünyada ve ahirette huzura erebilmesi mümkün müdür?

Bayramı ancak samimi ve gayretli insanlar hak edebilirler. Bayram, ibadet, zikir ve iyiliklerimizden sonra gelirse, ruhumuzdaki sevinci çok daha kalıcı olacaktır. Bayram inanan insana Allah'ın bir lütfudur. Diğer zamanlardaki muhtemel gafletlerimizin aksine, bayramlardaki ilâhi sevincimizin idrakiyle kendimizi Allah'a daha yakın hissedebiliriz.

Allah'ın yüce varlığının ispatıdır bayramlar. Çünkü bayramlarda Allah Teâlâ sevgili kullarını farklı bir ruh hali içerisinde yaşatmaktadır. Nasıl ki bir camiye girdiğimizde manen huzur bulabiliyorsak, Allah'ın evinde kendimizi misafir gibi hissedebiliyorsak, aynı şekilde bayramlarda da Allah'ın yeryüzü evinde ve ulu bir zaman diliminde sürekli yaşıyor gibi coşabiliriz.

Bu zaman dilimlerinde yetimlere, öksüzlere, fakir insanlara sahip çıkılmaktadır; onlarla kucaklaşmanın zevki yaşanmaktadır. İnsan olduğumuzu, çevremizdeki insanların da Rabbimiz tarafından insan olarak yaratıldığını bayramlarda daha çok idrak edebiliriz. Artık bizler için kadın erkek, çocuk yetişkin, fakir zengin, batılı doğulu ayrımı önemsizleşmiştir. Bizdekini paylaşabiliriz ve paylaştıkça da kemâle erebiliriz.

Cenab-ı Hak bizlere kendi nefsimizden, hırslarımızdan, kinlerimizden, kavgalarımızdan, küskünlüklerimizden arınabilmemiz için bayramları hediye etmiştir. Bayramlar eksiklerimizi tamamlama günleridir. İnsan ahlâkî zaaflarını aşabildiği ölçüde var olmanın anlamıyla yeniden dirilecektir. Nefsimizi ıslah edebilmişsek, benliğimizi arındırabilmişsek artık bizler için her gün bayram değil midir? (DEVAMI VAR)