Allah sabradenlerle beraberdir.
Reklam

STRATEJİK DÜZLEM 30.3.2021 Salı-Yeşilyurt/MALATYA

PDFYazdıre-Posta

Strateji; Önceden belirlenen bir amaca ulaşmak için tutulan yolların ve uygulanan yöntemlerin tümü.

Askerlik terimi Olarak Strateji; Bir savaşta amaca ulaşmak için askeri kuvvetleri uygun bir biçimde

kullanma sanat ve bilimi.

TDK'ya Göre Stratejik ve Stratejist Kelimelerinin Anlamı Nedir?

Strateji kelimesi TDK açısından, ‘Strateji özelliği taşıyan, strateji ile ilgili’ olarak ifade ediliyor. Strateji üzerinden yapılan bir plan doğrultusunda bunun stratejik etki sağlığını gösteren bir olgudur.

Aynı şekilde Türk Dil Kurumu üzerinden stratejist kelimesine bakıldığında, ‘strateji uzmanı’ anlamı ile beraber kısaca tabir etmek mümkün. Özellikle bir stratejinin hazırlanması ve uygulanması noktasında önderlik eden kişi olarak da ifade edilebilir.

Strateji ile beraber stratejik ve stratejist kelimelerini anlamları üzerinden farklı yerlerde kullanabilirsiniz. Bireysel ya da toplumsal ve devletlerarası planlama doğrultusunda önemli bir potansiyel teşkil etmektedirler.

Düzlem ise; Üzerinde girinti ve çıkıntı olmayan, düz, yassı Üzerine, kesişen iki doğrunun her noktasının dokunması gereken yüzey, müstevi. Ortam.

Matematik terimi olarak Düzlem ise;

Üzerinde alınan herhangi iki noktayı birleştiren doğruyu içine alan ve doğrunun herhangi iki noktası değdirilince bütün noktalarının da değmesi gereken yüzey.

Düzlem kelimesi günlük hayatta sıklıkla kullanılan kelimelerden bir tanesidir. Düzlem kelimesinin TDK sözlüğündeki anlamı şu şekildedir:

Strateji gelecek amaçlı herhangi bir durumu planlı biçimde yapabilmek için önemli bir terimdir. Özellikle ekonomik psikolojik ve askeri güçleri bir arada kullanmak amaçlı ele alınan çalışmaları strateji denebilir. Belli bir konu üzerinden farklı ihtimalleri ele almak suretiyle, en doğru seçeneği etkin şekilde uygulamaya dökmek anlamı üzerinden tabir edilebilir.

Strateji ve Düzlem kelimeleri birçok kelimenin başına ve sonuna eklenerek kullanılan kavramlardır. Strateji kelimesi başarıya ulaşmak için tasarlanıp yürürlüğe sokulan kelimedir. Türkçedeki adı Plan hazırlamak, hazırlanan planı yürürlüğe sokmak anlamına gelir.

Daha önce Strateji kelimesi Askerlikte kullanıldığı gibi Düzlem kelimesi de Matematikten kullanılırdı. Son zamanlarda birçok kelimenin başına Strateji kelimesi eklendi. Mesela STARATEJİK ALAN-STRATEJİK HAREKET-STRATEJİK DAVRANIŞ-STRATEJİK ÇALIŞMA gibi sıralanarak kullanılır hale geldi.

Hatta birileri daha önce yazılıp çizilen kitaptan alıntı yaparak Stratejik Derinlik diye bir kitap yazdı. Yazdığı kitapta en çok bahsettiği stratejik derinliği kendisi ihanet ederek stratejik sığ haline geldi. Yunus Emre’nin deyimiyle “Halka fetva verdi ama kendisi tutmadı.”

Ahmet Davutoğlu 23 Mayıs 2016 yılındaki kongrede yaptığı konuşmanın sonunda Twetter hesabında söyle yazmıştı; Bu bir veda değil. Asla davamızdan dönmeyiz, aşkımızı unutmayız. Allah bizleri vefa yolundan ayırmasın inşallah. Hakkınızı helal edin...

Ama aradan geçen süre zarfında bu söylediklerini unutarak bir parti kurdu. Parti kurması yetmiyormuş gibi birde şöyle bir açıklama yaptı; “Başbakanlığı bıraktığım gün kendimi özgür hissettim.”

Sizce bunun hangisi doğru? Hangisinde stratejik derinlik var? Benim bildiğim bir Tane stratejik derinlik uyguladı o da Başbakanlığı döneminde bildiği ne kadar Fetü’cü varsa hepsini Başbakanlığı yerleştirdi. Hele ki Allah’a şükür Reisimiz Sayın Recep Tayyip Erdoğan bu durumu bildiği için “Tereyağında kıl çeker gibi      önce Ahmet Davutoğlu’nun grevine son verdi. Sonra da Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlığa yerleştirdiklerinin görevine son verdi.

Ahmet Davutoğlu ve benzerleri Sayın Reisimizin yüksek ferasetini anlayamadılar. Muhterem reisimiz onları kedinin yakalayıp salıverdiği fare gibi bir an serbest bırakınca onlar tamamen kendilerinin devlete egemen olduğunu sandılar.

Ahmet Davutoğlu 25 Nisan 2018 tarihinde yaptığı açıklamada: “…Gayem tutarlılık ve milletimin hakkını savunduğumu, ilkeli tutum sergilediğimi göstermek. Siyasette aslolan bu ilkelerdir. Savunduğum ilkelerin olduğu her yerde gece gündüz çalışmaya devam edeceğim” diyerek milletvekili olsa da siyasette aktif olarak yer almaya devam edeceğini aktardı.

Hatta Ahmet Davutoğlu başbakan olduktan sonra yapılan seçim öncesi işlerin eskisi gibi olmayacağını seçim sonrası Başkanlığı kaldıracağını dahi ima etmişti.Rabbim böyle yanar döner, rüzgara GÖRE dümen kıvıranların şerrinden bu milleti muhahafaza etsin Âmin SELAM VE DUA İLE.