Allah sabradenlerle beraberdir.
Reklam

İSTİKBAL GÖKLERDEN ÖNCE KÖKLERDEDİR17.7.2020 Cuma-Pendik/İSTANBUL

PDFYazdıre-Posta

Bir devletin bekası kara kuvvetlerinin varlığıyla mümkündür. İstikbalin göklerde olması için köklerin sağlam olması lazımdır. Zaferi hava kuvvetleri değil Kara kuvvetleri kazanır. Hava kuvvetleri Kara kuvvetlerin yolunu açar. Onun için istikbal köklerdedir. İstikbali göklere çıkarmak için göklerde uçan uçakları kendi bombasıyla bombalayanların "GÖKLERDE" bahsetmesi yersiz ve abesle iştigaldir. Bir devlet düşünün ki o devletin içinde bir iş adamı çıkıyor ve uçak yapıyor. O zaman bütün dünyadaki uçakların koltuk sayısı 4 iken o 8 koltuklu uçak yapıyor. Yaptığı uçakları niçin yaptığı sorulunca da "Türk hava kuvvetlerin ihtiyacını

karşılamak için yaptığını ve izin verilmesi halinde bile ücretle yani Hava kuvvetlerin ihtiyaç duyduğu uçakları bedava yapabileceğini söylüyor. Bununla da kalmayıp Pilot okulu açıyor. Hatta yaptığı uçaklardan birisini Mustafa Kemal 1936 yılında İran şahına hediye ediyor. Bu adam kim biliyor musunuz? Bu adam NURİ DEMİRAĞ. Her fırsatta amerikaya düşman olduğunu söyleyen CHP sırf amerikanın baskısı sonucu Nuri Demirağ'ın yaptığı uçakları Hava kuvvetlerine almıyor. Dışarı satılmasına da müsaade etmiyor. Bununla da kalmayıp TUBİTAK da yetersiz belgesi verdiriyor. Yapılan uçaklar pistte bombalanıp yok ediliyor. Her nasılsa bu uçaklardan 2 tanesi şimdi İstanbul'daki DENİZ MÜZESİNİN yapıldığı yerde hangarda kalıyor. 1992 yılında DENİZ MÜZESİ yapıldığı zaman yıkılan hangarda sağlam bekleyen bu uçaklar bizzat müzeyi yaptıran iş adamı tarafından kepçe ile parçalatılarak dozerle ezilip üstüne beton dökülüyor. Bu uçaklara yapılan muameleyi Ruslar olsa yaparlar mıydı?

Türkiye'de sivil havacılığının engellenme çalışmaları:

Türkiye 1930 lu yıllarda uçak üretimi yapıyordu. Hatta en iyi yolcu uçağı sınıfında ödülü de Nuri Demirağ’ın ürettiği 22 kişilik bir uçak almıştı. (Ki o yıllarda Boeing firması da o ödülün verildiği kategoride uçaklar üretiyordu)

-Peki sonra ne oldu, dolu dizgin ilerlemeye ve gelişmeye devam eden bir uçak üreticisi nasıl iflas etti?

-Türk Hava Kurumunun yüklü miktarda verdiği yüklü sipariş ve daha sonra "vazgeçtik, uçakları almıyoruz " demesi.

Aslında sadece havacılık alanında da değil 1940 yılında İstanbul boğazına yapılması düşünülen Boğaz köprüsünün projelendirmesini yapan ve buna karşın o zamanın siyasetçilerinden "Boğaza köprü olmaz, yıkılır o" cevabını alan bir isim Nuri Demirağ.

Yine demiryollarının gelişime bizzat yaptığı büyük katkılar...

İşte bunlar yaptığı işlerden bazıları meraklısına...

1936'da ilk Türk uçağını yaptı.

İlk muhalefet partisini kurdu.

Ankara’nın doğusuna ilk demiryolunu yaptı.

İlk yerli paraşütü yaptı.

1922'de ilk Türk sigara kâğıdını üretti.

Bursa'da Sümerbank’ın Merinos fabrikasını kurdu.

İstanbul Boğaz’ına özel köprü yaptırmayı projelendirdi.

İlk şehir ve köy planlarını hazırladı.

1942'de Keban'a baraj yapılmalı dedi.

Karabük’te Demir ve Çelik fabrikasını kurdu.

İzmit’te Selüloz fabrikasını kurdu.

Sivas'ta Çimento fabrikalarını kurdu.

İstanbul’daki büyük hal binasını yaptı.

VECİHİ HÜRKUŞ, yine Türk havacılığının altın isimlerinden biri. O da sürekli engellemelere maruz kaldı. Baştan sona başarı dolu, havacılığa adanan bir hayat neden sürekli engellemelerle karşılaştı? Harika işler yapan, ilklere imza atan bir insana neden men cezaları verildi, vazgeçmeyince neden uçağı sabote edildi.

İkinci uçak sevdalısı Vecihi HÜRKUŞTUR. Rahmetli Vecihi HÜRKUŞ UÇAK DÜŞÜREN PİLOT OLARAK TARİHİMİZE GEÇMİŞTİR.MERAKI OLANLARIN VECİHİ HÜRKUŞ'UN DESTAN GİBİ HAYATINI OKUMALARINI TAVSİYE EDERİM.

Aradan yıllar geçtikçe her kim ki Türkiye'nin sanayileşmesi için bir adım atacak olsa tasması dışarıdaki ağababalarının elinde olanlar harekete geçerek hemen engellemişlerdir.

Ne zamanki 2003 yılına geldik bir tane delikanlı meydana çıktı. Yerli ve yabancı piyonları elinin tersiyle iterek önce bölünmüş yollar, okullar ve hastaneler yaptı. Arkasında İHA-SİHA-TİHA-YHT VE YOLARI- HELİKOPTER-SAVAŞ UÇAĞI-GEMİ-ELEKTRİKLİ TREN-İNSANSIZ TANK YAPIP ÖNCE ORDUNUN SONRADA DOST VE KARDEŞ ÜLKELERİN İHTİYAÇLARINI KARŞILADI.SAVUNMA SANAYİMİZİN İHRACAT İÇİNDEKİ PAYI AZIMSANMAYACAK SEVİYEYE GETİRDİ. KÖKÜ SAĞLAM KURDUĞU İÇİN ŞİMDİ GÖKLERE HAKİM OLDUK. ÇOK YAKIN BİR ZAMANDA KENDİ UYDUMUZU DA YAPIP UZAYA FIRLATTIK.YENİSİNİ DE YAPMAYA BAŞLADIK.GÖKTEKİ İSTİKBAL SÖZLE DEĞİL ANCAK İŞLE ELDE EDİLEBİLİR.SELAM VE DUA İLE