Allah sabradenlerle beraberdir.
Reklam

“KENDİSİ HİMMETE MUHATAÇ BİR DEDE İKEN BAŞKASINA NASIL HİMMETE EDE”21.6.2020 Pazar-Yeşilkyurt/MALATYA

PDFYazdıre-Posta

Atalarımız herhangi bir insanın hatasını gördüğümüzde onun bu hareketini alaya alıp gülmememiz gerektiğini vurgulamak için de diğer taraftan “Gülme komşuna gelir başına” demişlerdir. Kısacık ömrümde gerek yerel gerekse ulusal alanda bununla ilgili çok olayla karşılaştım. İşte Peygamberimiz (SAV) Hazretleri de müminlerin birbirini kınamamaları gerektiğini bizi şu hadis mealiyle ikaz etmiştir. İşte Hadislerin meali:

Peygamber Efendimiz’in bir hadislerinde “Bir kimse, din kardeşini işlediği bir günahtan dolayı ayıplayıp kınarsa, aynı işi kendisi

yapmadan ölmez”  buyurmuşlardır (Tirmizî, Sıfatu’l-kıyâme 53). Bu nebevî uyarıyı bir  hayat düsturu bilmeli ve  yaşayışımızı dinimizin kuralları içinde sürdürmeye olabildiğince özen göstermeliyiz.

“Başkasının kusurlarım anlatmak istediğinde hemen kendi kusurlarını hatırla.”( Rafii’nin Tarih-i Kazvin’den.)

“Dikensiz gül, kusursuz insan olmaz.” Başkalarının olabileceği gibi kendimizin de birçok kusurumuz vardır. Fakat her nedense insan kendi hata ve kusurlarını görmek istemez. Başkalarının kusurlarını sayıp dökmekten lezzet alır. Bu hal hiç şüphesiz nefisten kaynaklanmaktadır.

Böyle bir anda yapılması gerekeni Peygamberimiz yukarıdaki hadislerinde çok güzel anlatmıştır. Kendisinde aynı kusurların, hatta daha fazlasının bulunduğunu gören bir insan hangi yüzle başkalarının kusurlarını sayıp dökme cesareti gösterebilecektir? Kendi gözündeki merteği gören, başkalarının gözündeki çöple uğraşmaz.

Aynı konuda bir başka hadiste Peygamberimiz (SAV);“Şahsiyet sahibi kimselerin hatalarını affetmeyi ganimet biliniz.” (Camiüs Sağir’den) Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan şuanda Türkiye Cumhuriyetinin şahsiyetini temsil ediyor. Ve kendisi cidden şahsiyet sahibi bir insandır.

İşte bugün ulusal alanda karşılaştığım üç olayı anlatarak yazıya devem edeceğim. İşte ulusal alanda gördüğüm birinci etme-bulma dünyasıyla ilgili birinci olay şöyle;

BİRİNCİSİ Sözcü Gazetesi yazarı Yılmaz Özdil’dir. AK Parti iktidarı vergi barışı diye bir kanun çıkardı. Bu kanuna göre daha önce herhangi bir sebeple kaçak yapılan yapıların metre kara fiyatı üzerinde vegilendirilerek yasal hale getirilme işiydi.

Sözcü yazarı Yılmaz Özdil'in imara aykırı yapılaşmayla 142 metrekareden 310 metrekareye çıkarılan villası için Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı da inceleme başlattı. Yapı Kayıt Belgesi iptal edilen villanın kaçak olarak yapılan bölümlerinin 15 gün içinde yıkılacağı belirtildi.

Tüm Türkiye Yılmaz Özdil'in kaçak villası ile ilgili yaşanan skandalı konuşurken sol medya ve Sözcü sessizliğe büründü. Kaçak villayı ve hukuksuzluğu görmezden geldiler.

Muğla'nın Bodrum ilçesinde yazar Yılmaz Özdil'in eşi Hülya Özdil'in satın aldığı, imara aykırı yapılaşmayla 142 metrekareden 310 metrekareye çıkarılan villa skandalı ortaya serildi. Sözcü yazarı Yılmaz Özdil, Bodrum'daki arsaya ruhsata aykırı villa yaptı. Savcılık düğmeye bastı. Kaçağı CHP'li belediye de itiraf edip onayladı. Yeni Asır gazetesi okurlarına skandalı yaptığı haberlerle duyurdu. Fox TV Haber Sunucusu İsmail Küçükkaya, ekranda gazeteleri okuduğu sırada sıra Yeni Asır'ın "Bodrum'a akın ettiler" manşetine geldi. Haberi okuduğu sırada, ekranda Yılmaz Özdil'in kaçak villasının haberi görülünce Küçükkaya, sinirlenerek rejiyi uyardı: Yukarı arkadaşlar yukarı.

İKİNCİSİ Foks TV haber spikeri İsmail Küçükkaya eşini önce tehdit edip sonra darp etmiş. Eşi sağlık raporu almış mahkemeye başvurmuş. Mahkemeye başvurunca da; “İspat ederse gerekeni yaparım” demiş. Hâlbuki bu İsmail Küçükkaya değil miydi 6284 sayılı kanunu şiddetle savunan. Bu kanuna göre kadının beyanı esas değil miydi? Ne oldu da iğne kendine batınca ispat şartını öne sürdü.

Fox Tv'de 'Çalar Saat' programını sunan televizyoncu İsmail Küçükkaya'nın evliliği iki yılda bitti. Görsel sanatlar öğretmeni Eda Küçükkaya, yüzük takmayan, duygusal şiddet uygulayan, başka kadınlarla samimi pozlar veren ve bebek istemediği iddia edilen İsmail Küçükkaya'dan 1 milyon 200 bin lira tazminatın yanı sıra aylık 15 bin lira nafaka istemli boşanma davası açmıştı.

ÜÇÜNCÜSÜ İSE: Yılmaz Özdil'in Bodrum'daki kaçak villasından sonra, ABD'li FOX TV'nin Ana haber spikeri Fatih Portakal'ın da İzmir Seferihisar'da kaçak çiftliği ortaya çıktı. He şeyi atlamışım arada kaçak Can Dündar'ın da ormanda kaçak villası vardı. Gerçi hangi birine yetişeceğiniz ki bu Atatürk tüccarlarının... İşte tam da bu konuda Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve yazarı Ahmet Hakan'dan çok konuşulan bir yazı kaleme alındı: "En Karlı Ticaret: Atatürk Ticareti" detaylar videodaymış... Daha CHP'li Ekrem İmamoğlu'ndan, Gamze Akkuş İlgezdi'sine, ondan Gürsel Tekin'e, ondan Elif Doğan Türkmen'e... Kaz Dağları'nın sözde ağaç sevici özünde istismrcı ve rantçıları Tarkan, Gökhan Özoğuz, Cem Yılmaz, Şahan Gökbakar gibi CHP'li "sanatçı"larına...

Bunların önü ardı kesilmeden devam eder ama bence konu kimin neyi niçin savunduğu ortaya çıkıp anlaşılmıştır. LÜTFEN BU GERÇEKLERİ DAHA ÇOK KİŞİNİN GÖRMESİNE YARDIMCI OLALIM. “GÜLME KOMŞUNA SONRA BÖYLE GELİR BAŞINA”SELAM VE DUA İLE.