Allah sabradenlerle beraberdir.
Reklam

SİZCE GENÇLER İLE KADINLARIN SOSYAL MEDYADAKİ ARAMALARI ÇIKMAZ SOKAK DEĞİL Mİ? (1) 1.2.2020 Cumartesi-Yüreğir/ADANA

PDFYazdıre-Posta

ÇOK MUHTEREM YÜCE VE AZİZ MİLLETİM! Bin bir emek ve zahmetle yetiştirip okuttuğumuz çocuklarımız ile kadınlarımızın yine bizim paralarla satın aldığımız telefonlarda ne aradığını, hangi sitelere girip kimi rol model olarak seçtiklerinden haberiniz var mı? Sosyal medya dediğimizde karşımıza FACEBOOK, TWİTTER, INSTAGRAM, WHATSAPP ve YOUTUBE’den oluşuyor. Adı geçen bu sosyal medyanın kurucusu ve yöneticisi biz olmadığımız ve kontrolü de bizde olmadığı için bu sitelerde nelerin

yayınlandığından, nelerin öne çıkarıldığından, nelerin yerildiğinde de haberimiz yok. En azında yanı başımızda oturan ciğerpare çocuklarımızın akılı telefonlarda ne izlediklerinden de haberimiz yok.

Çok değil bundan 25-30 sene önce evlerimizde belli saatlerde Kur’an-ı Kerim okunur, belli saatlerde kitap okunurdu. Yemekler mutlaka beraber yer sofrasında oturularak yenirdi. Farkında mısınız bilmiyorum ama yüzlerce sene üzerine aileyi oturttuğumuz bu hayat tarzı ayaklarımızın altından birden bire kayıp gitti. Artık 30 yaşın altındaki insanlarımız ne misafirliğe gitmek istiyor ne de eve misafirin gelmesini istiyor. Çünkü misafir olarak giderse belki gittiği evde internet sınırsız değildir. İnternet sınırsız olmayınca kendisi Wİ-Fi ile bağlantı kurarak sosyal medyada gezemeyecektir.

ÇOK AZİZ VE DEĞERLİ EBEVEYNLER! Çocuk yetiştirmek demek o çocuğa en pahalı elbise ve ayakkabılar almak, çok pahalı telefonlar almak, lüks arabalar almak ve lüks sitelerde oturmakla olmuyor. Çocuklarımıza bunlardan önce bir sevgi ve saygı gösterelim. Onlarla ilgilenelim. Çocukların yukarıda saydığım sosyal medya kanallarında gezinmelerinin birinci sebebi bizde görmedikleri sevgi ve saygıyı orada bulur muyuz diye arıyorlar. Biz ise kendi çocukluğumuzda görmediğimiz imkânları onlara temin edersek onları mutlu edeceğimizi düşünerek hareket ediyoruz. Sırf onlara iyi bir gelecek hazırlamak için çoğumuz çoğu gün 12-14 saat bile çalışıyoruz. Hâlbuki onların imkândan önce sevgi ve saygıya ihtiyaçları var. Elbette ki onlara imkân hazırlayacağız. Ama hazırladıklarımızın sırasını belirleyip ona göre hazırlamamız gerekir.

Bunca zenginimiz var. Sizce bu zenginlerin yüzde kaçının çocukları veya kendileri mutlu bir hayat yaşıyor? Ya da ebeveynleri vefat ettikten sonra bunların yüzde kaçı babasının şirketlerini devam ettiriyor?

Allahu Teâlâ Kur’an-ı Kerim’de aile ile ilgili olarak;“Onlar: “Rabbimiz, bize eşlerimizden ve çocuklarımızdan gözümüzün aydınlığı olacak insanlar ihsan et ve bizi, Allah’a karşı gelmekten sakınanlara önder yap” derler.” (Furkan suresi 25/ 74)

Mü’minler güçlerinin yettiği kadarı ile ve ellerinden geldiğince iyi bir aile yuvası kurmaya çalışırlar. Bu yönde gerekli olan dinî-ahlâkî hassasiyetleri göstermelerinin yanında, diğer taraftan Allah Teâlâ’ya dua ve niyazda bulunarak, eşleri ve çocukları hakkında iyilik ve hayır temenni ederler. Onların faziletlerle donanmış, en güzel ahlâkla bezenmiş kişiler olmalarını arzu ederler. Allah’ın koruması sayesinde cehennem azabından kurtulan bahtiyarlar zümresine önder kılınmalarını Allah’tan dilerler.

Bu sayılanların her biri hayırdır. İnsan hayırda en önde bulunmayı, yani imam olmayı arzu eder. Çünkü hayırda önderlik iyi çığır açmanın ve insanların ıslahına çalışmanın vesilesidir.

Ayet-i kerimedeki istekler, aile ve çocuk terbiyesine önem verilmesi gerektiğinin delili sayılmıştır.

Yalnız müttaki olmak, yani Allah’a karşı gelmekten sakınan bir kimse olmak değil, böylesi kimselerin imamı olmak arzusu büyük bir gaye ve mukaddes bir mefkûredir. Çünkü dinde takva mertebesinden daha üstün bir makam yoktur.

Bazı âlimler ve müfessirler, bu âyeti delil göstererek, dinde başkanlık ve devlet yöneticiliği istemeyi vacip saymışlardır. Ehliyet sahibi kimselerin devlet yönetimine talip olması ve bu konuda teşvik edilmeleri, dini bir görev kabul edilmiştir. Bunların her biri, hayırlı bir çığır açmanın vesileleridir.

Peygamberimiz (SAV) çocukları yetiştirme konusunda; “Hiçbir baba evladına güzel terbiyeden daha üstün bir hediye vermemiştir.” Tirmizi, Birr:33)

Başka bir Hadis-i Şeriflerde ise: "Kıyamet günü, müminin terazisinde, güzel ahlâktan daha ağır bir şey yoktur. Allah Teâlâ, çirkin konuşan ve ne konuştuğunu bilmeyenlerden nefret eder."(Ebû Derda radıyallahu anh Tirmizî)

"İçinizden en çok sevdiklerim ve kıyamet gününde mevki bakımından bana en yakın olanlarınız, ahlâkça en güzel olanlarınızdır.”

“En nefret ettiklerim ve kıyamet gününde benden en uzak olanlarınız ise, gevezeler, lafazanlar ve yüksekten atanlardır Onlar büyüklük taslayan kimselerdir" (Câbir radıyallahu anh Tirmizî)

Çocuklarımız bizde gerekli sevgi ve saygıyı bulamadıkları için onlar sevgi ve saygıyı Olimpis’in torunlarının çalıştırdığı ve bizi tarihten silmesi için kurdukları FACEBOOK, TWİTTER, WHATSAPP, INSTAGRAM ve YOUTUBE fikirlerini sevgi ve saygı diye bakıyorlar.

EY DARMADAĞINIK DURAN HİRA’NIN ÇOCUKLARI! Başınızı kaldırıp etrafınızda olup bitenlere baktığınızda bu kavganın Olimpis’in çocuklarıyla HİRA’NIN çocukları arasındaki kavganın devamıdır. Bu kavgada Olimpis’in çocukları Yekvücutken HİRA’NIN çocuklarının darmadağın bir halde olmasıdır.

EY DARMADAĞINIK DURAN HİRA’NIN ÇOCUKLARI BAKIN! 8 milyonluk israil neyine güvenerek 80 milyonluk İran’a kafa tuttuğunu hiç düşündünüz mü? İran’ın mevcut lideri Hasan Ruhani 1986 yılında o zaman ki başkanın danışmanıyken ülkesindeki Ayetullah’ları avrupaya şikâyet etmedi mi? Onlara; “Gelin bizi bu mollalardan kurtarın” demedi mi? Avrupada sözde amerikalı yetkililerle görüşüyorum diyerek 2 israilli MOSSAD ajanıyla görüşmedi mi?

Nükleer bomba israilin, almanyanın, ingilterenin, fransanın, Rusya’nın, amerikanın ve daha birçok ülkenin elinde olması normal karşılanıyorken neden İran’ın aynı silahı yapmasına izin verilmiyor? Hani küçük çocuklar silahı eline aldıklarında bir kaza falan çıkarmasınlar diye hemen elinde alındığı gibi İran’ın elinde de nükleer silah olsaydı bir kaza falan mı çıkarırdı? Düşünülerek İran’ın nükleer silah yapılması engellendi? HİRA’NIN ÇOCUKLARI BÜTÜN BUNLARDAN SİZ HALA İRAN’IN İSRAİLE DÜŞMAN OLDUĞUNU SANIYOR MUSUNUZ? Hâlbuki israilin İslam dünyasındaki TEK dostu İran’dır.(DEVAM EDECEK)